Açlık hissini bastırmaya yardımcı tavsiyeler

Sponsorlu Reklamlar

açlık hissini bastıracak tok kalmaya yardımcı çok özel beslenme tüyoları tavsiyeleri

Zorlukla başladığınız ama bir türlü sonunu getiremediğiniz diyetleri, genel olarak aç kalamadığınız için bırakırsınız. Sürekli olarak bastıran açlık hissi, sizi yorar ve sürekli olarak bir şey yemek hissinden dolayı aç kalamaz ve diyeti bırakırsınız. Ama artık buna bir son vermenin zamanı geldi! Nasıl mı? Tabii ki Beslenme ve Diyet uzmanlarının açlık hissini köreltebilmek adına sundukları özel tavsiyelerine bir göz atarak.

aclik hissi nasil gecer

Aşağıdaki yöntemler ile iştahınızı kontrol altına alabilecek ve bu sayede diyetlerinizi daha uzun süreli hale getirebileceksiniz.

1- Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde ya kahvaltı yapın ya da küçük bir parça sağlıklı atıştırmalık alın

Sağlıklı atıştırmalık olarak; ½ – 1 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 avuç ceviz, badem gibi yağlı kuruyemiş, 1 dilim peynir+ 1 dilim ekmek gibi alternatifler düşünebiliriz. Böylece yeni uyanmış olan metabolizmamıza enerji vererek hem aşırı açlık oluşmasını önlemiş hem de metabolizmamızı çalıştırmış oluruz.

2- İki-üç saatte bir beslenin

Yemek yedikten sonra 4 . saatte sindirim tamamlanır ve vücudumuzda metabolik havuz dediğimiz enerji havuzuna
enerji akışı durur. Ancak metabolik havuzdan enerji kullanımı devam eder. Canlılığımız devam ettiği sürece, enerji ihtiyacı bu havuzdan sağlanır ve bu havuz sürekli dolu tutulur. Fakat enerji kazanımı durduktan sonra vücudumuz otomatik olarak harcadığı enerjiyi azaltır.

Duruma adapte olmak için çaba harcar. Sağlıklı dengeli, yeterli ve düzenli beslenirseniz; metabolik havuza enerji akışını sürekli ve kaliteli sağlamış olursunuz. Böylece metabolizmanız maksimum düzeyde çalışabilir. Sürekli bir şeyler yiyip hep zayıf olan insanlara şaşmamak gerek, yedikleri yiyeceklerin çeşitleri, miktarları ve yemek yeme şekilleri bize durumu açıklar. Sadece genetik olarak şanslı olmadıklarını görürüz.

3- Bol miktarda ve sürekli su için

Su midemizi doldurarak kısa süreli tokluk oluşturmakta etkilidir. Ayrıca yeterli su alımı, kan ve lenf dolaşımını sağladığı için daha dinç ve enerjik olmanıza katkıda bulunur. Ne kadar çok ve sürekli su içerseniz kilo vermeniz o kadar kolay, fazla kilo almanız da o kadar zor olur.

4- Sabah öğlen akşam öğünlerinde en az 1 avucunuzun dolusu taze mevsim sebzesi yiyin

Domates, salatalık, maydanoz, biber, semizotu vb. mevsiminde olan taze sebze ve meyveler vücudumuzun iklime uyumunu sağladığı için kilo vermemiz için ortam oluşturur.

5- Yavaş yiyin, iyi çiğneyin, lezzete odaklanın, yemek yemekle barışın

Anı yaşamak; hayattan her anlamda zevk almak ve doyum sağlamak için en doğru ve tartışmasız yöntemdir. Günümüzde sorumluluklar ve yükümlülükler arttıkça, hangimiz anı yaşayabiliyoruz o da tartışılır tabi. Yemek yemek keyifli ve eğlenceli bir ihtiyaç ve bu ihtiyacımızı karşılarken ne kadar rahat olup, iyi çiğneyip, lezzete odaklanır yemekten keyif alırsak ; yani yemek yemekle ne kadar barışık olursak; kilo alıp verme kısır döngüsünden o kadar uzak oluruz.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.